INTERNATIONELLA ENGELSKA SKOLAN
Internationella Engelska Skolan Södertälje är en tvåspråkig F-9 skola med en trygg och ordnad miljö där lärare kan undervisa och elever lära sig.
ANSÖK DIGITAL RUNDTUROM VÅR SKOLA
All vår personal jobbar för att skapa den bästa inlärningsmiljön i skolan
skolledning
Aho Alp
Rektor
Carl Saville
Biträdande rektor Förskoleklass till åk 5
Aida Garib
Tillfällig biträdande rektor åk 6 till 9
Jeff Kelly
Academic Coordinator åk 6 till 9 / Head of Science
Lorayn Emterby
Head of Primary School
Ellen Brown (On leave)
Biträdande rektor åk 6 till 9
Mirna Issa
Ekonomi / HR
Sarah Moldoveanu
Administration / Reception
Michella Qalaili
Administration / Reception
Miia Bergh
Administration / Intag
Said Yachoh
IT / Faciliteter
Nic Mooney
Vaktmästare / Head of House Terra
Jamie Davidson
Student Care Coordinator förskoleklass till åk 5
Dayna Douville
Student Care Coordinator åk 6 till 9
Sara Nissan
Skolsköterska Förskoleklass till åk 5
Telefon: 070 970 6818
Izla Onval
Skolsköterska åk 6 till 9
Telefon: 072 164 6779
Stephanie Mankarious
Kurator
Telefon: 070 970 6883
Maria Fenger-Krog
Specialpedagog förskoleklass till åk 3
Elisabeth Lindman
Specialpedagog åk 4 till 6
Marika Sättberger
Specialpedagog åk 7 till 9
Laura Söderholm Poli
SYV
Mikael Elmsäter
Behaviour Coordinator / Social Developer
Isa Seyhan
Social Developer
Nor Abdiyo Shamoon
Social Developer
Joseph Darghagi
Social Developer
Christian Malki
Support elevhälsa / Junior Club
Feryal Issa
Elevvårdsassistent Förskoleklass till åk 3
Daniel Brace
Head of House Coordinator / Elevassistent
James Dmitre Johansson
Elevassistent / Head of House Ignis
David Eliasson
Elevassistent / Fritids
Emma Eyre
Head of Aesthetics / Lärare bild åk 7 till 9
Judith Kangas
Lärare musik åk 1 till 4 / Lärare engelska åk 1 till 3
Alexandra MacDonald
Head of Year 5 / Lärare syslöjd & bild åk 4 till 5
Meghan McArthur
Lärare franska åk 6 till 9 / Lärare musik åk 5
Jaime Miller
Lärare hemkunskap åk 5 till 9
Jacobus Schutte
Lärare träslöjd åk 6 till 9
Caterina Calo
Lärare musik åk 6 till 9
Aguas Santas Navarro
Lärare syslöjd åk 6 till 9
Anne Hale
Head of Languages / Lärare Engelska åk 8 och 9
Rachel Silva
Lärare engelska åk 4 och 5
Carlos Calvo Robledo
Head of Year 6 / Lärare spanska åk 6 till 9
Daniella Tasca
Lärare spanska åk 6 till 9
Meghan McArthur
Lärare franska åk 6 till 9 / Lärare musik åk 5
Alexandra Afram
Lärare engelska åk 6 och 7
Matt Gilchrist
Head of Maths / Lärare åk 7
Elaine Schutte
Lärare åk 4 och 5
Borhane DeGaichia
Lärare åk 4 och 6
Amanda Ichoaa
Lärare åk 4 till 6
Eduard Agusti-Turmo
Head of Year 8 / Lärare åk 8
Andrew McInnes
Head of Year 9 / Lärare matematik åk 9
Tao Flood
Lärare idrott åk 1 till 4
Grant Clunie
Lärare åk 8 och 9
Jeff Kelly
Academic Coordinator åk 6 till 9 / Head of Science
Andreas Hanna
Lärare NO åk 4 och 5 / Lärare bild åk 4
Armaghan Ziaei
Lärare Year 5 to 9
Erin Workman
Head of Year 7 / Lärare NO åk 6 och 7
Maria Atas
Lärare svenska åk 7 och 8 / Lärare NO åk 7
Nurhan Walid
Lärare åk 8 och 9
Sanharib Shemoun
Head of Social Science / Lärare åk 7
Katrin Jumaa
Lärare SO åk 4 och 5 / Lärare svenska åk 4
Navpreet Kaur (on leave)
Head of Year 6 / Lärare åk 6
Abeer Alkhameesi
Lärare åk 6
Sarah Saliba
Lärare åk 8 och 9
Hanna Randal
Head of Swedish / Lärare åk 7 och 9
Fanny Björkman
Head of Year 4 / Lärare åk 4
Mathilda Åsell
Lärare svenska åk 4 och 5 / Head of House Ventus
Katrin Jumaa
Lärare SO åk 4 och 5 / Lärare svenska åk 4
Laura Zaki
Lärare åk 5, 6 och 8
Marjan Aho
Lärare åk 6
Maria Atas
Lärare svenska åk 7 och 8 / Lärare NO åk 7
Christine Issa
Head of Förskoleklass and Year 1 / Lärare svenska åk 2
Sara Kandela
Head of Year 2 och 3 / Lärare matematik och NO åk 3
Mirna Matti (on leave)
Klasslärare förskoleklass
Bobil Koc
Klasslärare förskoleklass / Head of House Aqua
Saveen Shamasha
Klasslärare förskoleklass
Madelena Somi
Lärare NO, SO och matematik åk 1
Judith Kangas
Lärare musik åk 1 till 4 / Lärare engelska åk 1 till 3
Tao Flood
Lärare idrott åk 1 till 4
Fatma Ghrissi
Lärare svenska, SO och syslöjd åk 2
Natalia Reshetnik
Lärare matematik och craft åk 2 / Fritids
Fai Salman
Lärare svenska och SO åk 3
Madeleine Johansson
Fritids Koordinator / Support svenska åk 1
Excel Agba
Support åk 1 / Fritids
Luciano Seyhan
Support idrott åk 2 och 3 / Fritids
Ilona Akkaya
Support svenska åk 3 / Junior Club
Tess Persson
Junior Club Koordinator / Support matematik åk 3
Madeleine Johansson
Fritids Koordinator / Support svenska åk 1
Tess Persson
Junior Club Koordinator / Support matematik åk 3
Noor Amanuel
Fritids
Luciano Seyhan
Support idrott åk 2 och 3 / Fritids
Matheus Issa
Junior Club
Christian Malki
Support elevhälsa / Junior Club
Ilona Akkaya
Support svenska åk 3 / Junior Club
Excel Agba
Support åk 1 / Fritids
Natalia Reshetnik
Lärare matematik och craft åk 2 / Fritids
David Eliasson
Elevassistent / Fritids
Virgilleo Nzeribe
Fritids
Melanie Varli
Fritids
Daniel Brace
Head of House Coordinator / Elevassistent
Bobil Koc
Klasslärare förskoleklass / Head of House Aqua
James Dmitre Johansson
Elevassistent / Head of House Ignis
Nic Mooney
Vaktmästare / Head of House Terra
Mathilda Åsell
Lärare svenska åk 4 och 5 / Head of House Ventus