Nyheter | 2026 oktober 27

Egna länder och glass: Så firade årskurs 5 FN-dagen!

För att uppmärksamma FN-dagen fick våra femmor prova på hur det är att jobba med global politik och diplomati. Eleverna lärde sig om FN:s arbete, hittade på helt egna medlemsländer och presenterade dem för varandra – och som avslutning blev det glass!

Att bygga ett land från grunden

Under projektet dök eleverna ner i vad FN faktiskt gör ute i världen. Sedan var det dags att omsätta teorin i praktiken: i grupper fick de skapa helt nya medlemsländer.

Med hjälp av ris ritade grupperna upp unika kartor för sina länder. Därefter kom de på allt som gör ett land komplett:

  • Vad landet ska heta och vilken som är huvudstad
  • Vilka språk som talas och roliga fakta om kulturen
  • Viktig information om geografi och samhälle

Presentation i "FN:s generalförsamling"

När länderna var färdiga gick eleverna in i rollen som ambassadörer. Varje grupp presenterade sitt nya medlemsland för resten av klassen, precis som på ett riktigt FN-möte där nya länder välkomnas.

Som grädde på moset efter en fantastisk dag fylld av samarbete, kreativitet och nya kunskaper fick alla dessutom njuta av god glass!