Kvalitet på IES

Brottsförebyggande insatser i fokus på IES Jönköping

”Vi är helt beroende av att det goda samarbetet mellan vår personal, föräldrar, fältarbetare och polis fungerar för att vi ska förhindra att elever sugs in i kriminalitet”. Det säger Angelo Stevens, biträdande rektor på IES Jönköping, som är belägen mellan tre av stadens utsatta områden.

Angelo Stevens & Cathrine Nilsson

Biträdande rektorer, IES Jönköping

Brottsförebyggande insatser har länge legat i fokus på IES Jönköping, där 857 elever, 45 språk och många kulturer samsas under ett tak. Skolan arbetar tillsammans med sociala myndigheter och polisen för att identifiera barn som är i riskzonen för kriminalitet. Polis har rapporterat om fall där barn under tio år dras till de kriminella nätverken i Jönköpings kommun – det yngsta barnet som polisen känner till är en 8-åring. 

Lärarna är betydelsefulla när det gäller att identifiera och motverka riskbeteenden på skolan, men lika viktiga är alla andra medarbetare, som specialpedagoger, kuratorer och elevhälsan.

– En del av det förebyggande arbetet handlar om att skapa sunda normer och goda vanor. Det handlar bland annat om att informera elever och föräldrar om hur viktigt det är att främja fysisk aktivitet, sova ordentligt, äta hälsosamt och begränsa skärmtid – men naturligtvis också om att betona respekt för andra människor och kulturer, lagar och samhälle, säger Angelo Stevens.

– Vi har många kulturella aspekter att förhålla oss till här på skolan. Det är en styrka i många avseenden. Elever och lärare lär känna varandra och får kunskap om, och förståelse för, olika kulturer och bakgrunder. Det skapar förtroende och trygga grupper, tillägger Cathrine Nilsson, även hon biträdande rektor.

Skapa goda förebilder
Att ge eleverna goda, vuxna förebilder och att skapa kontakt med föräldrarna är något som skolan ser som avgörande för att lyckas i det brottsförebyggande arbetet. En nyckelroll där spelar Jönköping kommuns rörliga samverkansgrupp, RSG, som har till uppgift att öka det utåtriktade sociala arbetet mot unga individer med förhöjd risk för kriminalitet och missbruk. Arbetet sker behovsstyrt i utsatta områden där det är låg förekomst av föreningsliv och meningsfulla aktiviteter för unga. 

En av dessa fältarbetare är Sonny Karlsson, känd fotbollsprofil i kommunen och ungdomskonsult på Öxnehaga, ett område med stora socioekonomiska utmaningar. Han är också ett välkänt ansikte i korridorerna på IES Jönköping.

– Det gäller att bygga upp en relation till både föräldrar och elev, och att följa eleven under hela dagen i och utanför skolan. Min egen bakgrund, med rötter i Bosnien och uppväxt i en tuff miljö i Biskopsgården i Göteborg, innebär att många föräldrar upplever att de kan öppna sig och diskutera farhågor om sina barn med mig utan att skämmas.

–  Jag har också fått många unga att intressera för fotboll, som liksom annan sport kan bli en räddningsplanka – som det var för mig. Exemplen när vi lyckas bryta en farlig cirkel för en ung människa är en enorm belöning för mig och alla andra som arbetar med det här, säger Sonny Karlsson.