Nyheter | 2025 augusti 19

IES efterfrågar mer noggranna kontroller i Altinget

IES efterfrågar tre viktiga förändringar: kontroller som inkluderar fler brottstyper, att kontrollerna görs regelbundet istället för endast en gång, samt att blivande lärarstudenter screenas innan de påbörjar sin utbildning. Enligt IES är dessa åtgärder avgörande för att skapa en trygg miljö för såväl elever som personal.

Johannes Martin, Security and Safety Director, och Linda Öholm, Head of Public Affairs, har skrivit en debattartikel som publicerats i Altinget:

Vi vill ha fler kontroller för att stoppa gängrekryteringen

I en tid då samhällsutvecklingen ställer högre krav på skolans förmåga att skydda sina elever, måste vi som arbetsgivare ha effektiva verktyg för att garantera en säker och trygg arbetsmiljö för alla som vistas i skolan. De verktygen behöver regeringen säkerställa att skolan får. 

Regeringens promemoria om utökad registerkontroll är ett välkommet första steg mot en tryggare skola. Men att stanna vid de förslag som nu är på remiss vore som att lämna in provet med bara första frågan besvarad. Frågor om hur vi ska skydda våra 31 000 elever och 3 500 anställda från rekrytering till kriminella nätverk, radikalisering och annan otillbörlig påverkan, lämnas fortsatt obesvarade.

En trygg skola utgör det fundament som allt lärande vilar på och att stanna här skulle ge ett underkänt resultat. 

Skolans huvuduppdrag är och ska förbli utbildning och regeringens förslag får inte resultera i det brottsförebyggande ansvaret flyttas från statens rättsvårdande myndigheter till skolan. Men för att kunna skydda våra elever behövs en långt större verktygslåda. Därför vill Internationella engelska skolan se: 

  • Bredare registerkontroller: Skolan behöver en kontroll som inkluderar fler brottstyper, som trolöshet mot huvudman, förskingring och bedrägeri. En helhetsbild är avgörande för att bedöma en persons lämplighet i en miljö där barn vistas. 

  • Årliga kontroller: En engångskontroll skapar en illusion av säkerhet. Eftersom en anställd kan begå brott under sin anställning är årliga kontroller nödvändiga och vi förespråkar ännu mer frekventa kontroller.

  • Utökad kontroll av studenter: Genom att utöka belastningskontrollerna inför antagningen till lärarutbildningar kan studenter som visar sig olämpliga för läraryrket avskiljas.

För att vi ska kunna bedriva utbildning av hög kvalitet måste vi ha en trygg miljö. Effektiva registerkontroller behövs för att uppfylla vårt ansvar gentemot våra elever och vår personal – att göra skolan till den säkra plats den ska vara.

Internationella Engelska Skolans remissvar avseende (U2025/01126 ) “Utökad registerkontroll i utbildningsväsendet och en ny grund för avskiljande av studenter”