Nyheter | 2026 september 30

Skolelever och dykare rensade vattnet i Ulvsundasjön

Internationella Engelska skolan i Bromma har deltagit i ett dykprojekt för att rensa skräp ur Ulvsundasjöns vatten. Med på plats fanns både engagerade sjundeklassare och dykledare från organisationen Hands2Ocean.

Verksamheten finansieras av Arvsfonden, som står för kostnaderna gällande dykutrustning och drift. Göran, som var ansvarig dykledare för dagen, förklarade att det är ganska dyrt att dyka. Han såg till att dykningen flöt på säkert och höll ett öga på skolungdomarna. Hands2Ocean har också verksamhet som finansieras via privata bidrag.

Lärarna ser värdet i praktisk undervisning
Även skolans lärare lyfter fram betydelsen av dagen, och att flytta undervisningen ut i naturen.
– Vi är väldigt glada över samarbetet med Hands2Ocean. Det ger våra elever möjlighet att se miljöpåverkan med egna ögon och koppla naturvetenskapen i klassrummet till verkligheten. Att få kombinera teori med praktiskt miljöarbete väcker ett starkt engagemang hos ungdomarna, säger Ms Urmimala Banerjee, NO-lärare på Internationella Engelska Skolan i Bromma.

Elevernas kamp för fiskar och dricksvatten
Syftet med dagen var att samla in skräp för att rädda sjöar och hjälpa fiskarna. Eskil, som går i klass 7C, var en av eleverna som deltog i städarbetet, där bland annat två hela cyklar drogs upp ur vattnet. 
– Det är inte bra. En cykel kostar mycket pengar och det är säkert inte ens deras egen cykel, säger Eskil. 
Han påpekar också att djur kan fastna i cyklarna och att det tar väldigt lång tid för dem att brytas ner.
Klasskamraterna Tim och Alexander i 7C tyckte att dagen var rolig och lärorik. Även de reagerar mot att människor skräpar ner.
– Det är inte så bra när man tänker på att det är vattnet vi dricker som folk bara kastar ner skräp i, konstaterar de.

Eleverna fick också sällskap på bryggan av en kräfta. Den hjälpte de dock tillbaka ner i Ulvsundasjön.